foto: Sastanak mreže, Sarajevo, 2021
Eko BiH mreža okuplja oko 40 ekoloških udruženja iz zemlje.
Mreža je pokrenuta 2002. godine i tada je podrazumijevala elektronsko umrežavanje i razmjenu informacija između ekoloških udruženja i aktivista u BiH. Kao neformalna mreža djeluje od 2014. godine, kada je organizovan prvi sastanak mreže u Banjoj Luci.
Okupljamo i neformalne grupe, pojedince/ke i aktiviste/kinje putem zajedničke mailing liste, trenutno sa preko 150 adresa.
Naši ciljevi
Cilj mreže je okupljanje organizacija, neformalnih grupa i pojedinaca/ki radi zajedničkog rada i djelovanja, međusobne solidarnosti u jačanju kapaciteta, razmjeni informacija i podršci – sve u cilju zaštite okoliša u Bosni i Hercegovini.
Ostvariti veći uticaj
Ostvariti veći uticaj Eko-BiH mreže na kreiranje i provođenje politika zaštite životne sredine/okoliša i očuvanja prirode u BiH na principima solidarnosti i demokratije.
Glas civilnog društva
Učiniti mrežu prepoznatljivim i nezaobilaznim glasom civilnog društva u zaštiti životne sredine/okoliša u Bosni i Hercegovini, ali i izvan granica BiH.
Osnažiti kontinuitet rada
Jačanje platforme za saradnju i okupljanje organizacija civilnog društva – OCD za životnu sredinu/okoliš i ostalih aktivnih aktera civilnog društva, radi osnaživanja i kontinuiteta rada OCDa za životnu sredinu/okoliš i kreiranja ujedinjenog zagovaračkog pokreta za okolišne promjene.
Nivo kapaciteta u OCD
Podizanje nivoa kapaciteta u OCD koje se bave zaštitom životne sredine/okoliša.
Uslovi održivosti
Stvaranje uslova za stabilno i održivo funkcionisanje mreže, kroz namicanje sredstava, model iniciranja zajedničkih djelovanja, jasne kriterije za članstvo i uspostavljen etički kodeks i drugih pravila funkcionisanja mreže.
Aktivnosti
Ciljevi Eko BiH mreže dostižu se kroz sljedeće aktivnosti koje članice provode u skladu sa svojim mogućnostima, a u saradnji sa ostalim članicama:
Zajedničko djelovanje
Javno zagovaranje kroz pokretanje i koordinaciju zajedničkih kampanja i akcija, te solidarna podrška važnim pojedinačnim akcijama članica
Implementacija
Aktivno učešće u procesu donošenja i implementacije zakonskih propisa, programa i razvojnih planova koji imaju ili mogu imati uticaj na životnu sredinu/okoliš;
Osnaživanje
Osnaživanje kapaciteta organizacija za zaštitu životne sredine/okoliša, jačanje njihovih vještina, ljudskih kapaciteta, uticaja na lokalnom, kantonalnom, entitetskom, državnom i međunarodnom nivou te saradnja sa drugim relevantnim akterima na svim nivoima.
Učešće u pregovorima
Jačanje kapaciteta mreže i njenih članica za aktivno učešće u pregovorima za pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj Uniji, u okviru Poglavlja 27.
Javni imidž mreže
Građenje prepoznatljivog javnog imidža mreže.
Članovi Koordinacionog odbora
Alma Midžić
NAR Nova agenda za razvoj
Amra Skramončin
Centar za ekologiju i energiju
Anes Podić
Eko akcija
Emina Veljović
Arhus Centar Sarajevo
Majda Ibraković
Eko forum
Vladimir Topić
Centar za životnu sredinu
Zoran Šeremet
Udruga Dinarica