Eko BiH mreža
Q

Zahvaljujemo se na interesovanju i podršci!

Dragi naši budući članovi,

Prije nego što nam se pridružite, molimo pročitajte naš etički kodeks kako biste se informisali i upoznali sa sistemima vrijednosti koje poštujemo u okviru mreže.

Etički kodeks mreže Eko BiH

U nastavku kliknite na link.

 

U

Pismo podrške mještanima Donje Suvaje

27.07.2024.

Dragi građani Donje Suvaje,

Eko BiH mreža izražava punu podršku vašim naporima i borbi protiv izgradnje male hidroelektrane (MHE) na rijeci Uni. Svjesni smo koliko je važno očuvati prirodne resurse, rijeke i ekosisteme za buduće generacije, te koliko su rijeke od vitalnog značaja za bioraznolikost, za lokalne zajednice koje gravitiraju Uni, kao i cjelokupnu prirodnu ravnotežu.

Eko BiH mreža, koja okuplja više od 30 nevladinih udruga iz cijele Bosne i Hercegovine, posvećena je zaštiti okoliša, promociji održivog razvoja i jačanju građanskog sudjelovanja u procesima donošenja odluka koje se tiču okoliša. Naša mreža aktivno radi na sprječavanju izgradnje neodrživih projekata, uključujući MHE, koje ugrožavaju naše rijeke i prirodne resurse.

Rijeka Una nije samo prirodno bogatstvo Hrvatske, kao i Bosne i Hercegovine, već i čitave regije. Izuzetno čista i bioraznolika, Una je dom mnogih endemskih i zaštićenih vrsta biljaka i životinja. Na rijeci Uni nalaze se i zaštićena područja koja su ključna za očuvanje njene prirodne ljepote i bioraznolikosti. U Hrvatskoj, Una uživa zaštitu NATURA 2000, dok u Bosni i Hercegovini uz postojeća dva područja zaštite prirode, Nacionalni park Una i Park prirode Una, očekujemo i treće područje koje će rijeku Unu zaštititi duž cijelog njenog toka. Bilo koji projekti koji ugrožavaju i devastiraju rijeku Unu, zarad interesa pojedinaca ili nesavjesnih interesnih grupa, nisu nešto što građani, ali i donosioci odluka mogu i smiju gledati skrštenih ruku. Rijeka Una nije samo turistički dragulj, već i ključni element u očuvanju ekološke ravnoteže i održivom razvoju lokalnih zajednica.

Izgradnja MHE prijeti ne samo ekološkom integritetu rijeke, već i načinu života ljudi koji su stoljećima vezani uz njezine obale. Uni prijeti devastacija koja će imati dugoročne posljedice po okoliš i zajednice koje ovise o njoj. To nije nešto što možemo i smijemo dopustiti. Stanovništvo koje živi uz Unu i živi za Unu, ne može i ne smije biti isključeno iz procesa donošenja odluka koje mogu imati značajan utjecaj na njih. Svjedoci smo sličnih borbi širom regije i znamo da ovakvi projekti istinsku korist donose jedino onima koji devastiraju rijeke i od toga zarađuju, dok građani i priroda ispaštaju. Vaša borba je naša borba, i stojimo uz vas u naporima da sačuvate rijeku Unu netaknutom i čistom. 

Pozivamo nadležne institucije u Hrvatskoj i sve relevantne aktere da preispitaju svoje odluke i da uvaže glasove građana koji se zalažu za očuvanje prirode i održivost. Očuvanje rijeke Une je zajednički posao, kako građana tako i institucija, te u skladu s tim pozivamo na hitno reagiranje jer u trenutku ovog obraćanja, odvija se devastacija jedne od najljepših rijeka u čitavoj regiji.

Napominjemo, da je Republika Hrvatska, kao članica Evropske unije, preuzela niz obaveza, poput adekvatne implementacije evropske pravne stečevine za očuvanje okoliša. Evropska unija, po svojim standardima očuvanja okoliša je trenutno predvodnik u svijetu, a na Hrvatskoj je da kroz praktični primjer odnosa prema rijeci Uni sama rangira svoj nivo standarda.

Između ostalog, ovim putem pozivamo Republiku Hrvatsku da se ugleda na pravne promjene u Bosni i Hercegovini, odnosno Federaciji BiH gdje je izgradnja svih novih MHE, s razlogom, obustavljena do daljnjeg.

Insistiramo na poštivanju domaćih i međunarodnih pravnih okvira, okoliš i buduće generacije ne smiju biti žrtve neodgovornih pojedinaca i interesnih grupa. Svaki udar na rijeku Unu, je udar i na sve nas.

Eko BiH mreža

Foto: Udruga Una, protest 25.7.2024.

Nedavno objavljene vijesti